İkinci El Varil

Günümüzde artık kullanılmış varilleri istediğiniz yere satamazsınız veya çöpe atamazsınız. Söz konusu kullanılmış variller geri dönüşüm adı altında muhakkak Çevre Bakanlığından Lisans almış geri dönüşüm firmalarına satılmalıdır. Çevre Bakanlığı’nın yayınladığı yasa gereği çevreye zarar vermemek için, ikinci el varil Çevre Bakanlığınca lisanslandırılmış ve Çevre Bakanlığınca denetlenen geri dönüşüm firmalarına satılmalıdır.

Çevreye Zarar Vermemeli

Kullanılmış varillerin içinde çeşitli kimyasallar, boyalar, petrol kökenli sıvılar, mineral yağlar, bitkisel ve hayvansal yağlar gibi çevreye zarar verecek maddeler kalıntı halinde bulunur. Söz konusu maddeler çevreye zarar vermesi yanında yanıcı ve patlayıcı özellikler taşıyabileceği için can ve mal güvenliğini de tehlikeye atabilir.

Çevre Bakanlığı lisanslı ikinci el varil satın alan veya toplayan firmalar topladıkları varilleri taşıdıkları maddelere göre sınıflandırıp yıkama ve bertaraf işlemine sokarlar. Bu işlemi yapar iken ikinci el varil nasıl bertaraf edilir, yıkanır ve ikinci el kullanıma hazırlanır konusunda eğitim almış çalışanları görev yapar.

Arıtma Tesisi Gerekli

Çevre Bakanlığı lisanslı bu firmaların bu bertaraf işlemi ve yıkama işlemi yapılırken ortaya çıkacak atıkları arıtabilecek arıtma tesisleri olmalıdır. Yıkama işlemi tamamlanan ikinci el varil firma tarafından uygun görülen kullanım için hazırlanır. Çok eski düzelmeyecek durumda olanlar preslenerek hurda demir halinde döküm fabrikalarına satılır. İkinci el kullanıma uygun variller ise boyanarak çeşitli alanlarda kullanılmak üzere satışa sunulabilir.

İşte Firmamız Çevre Bakanlığından aldığı ikinci el varil bertaraf lisansı ile ikinci el varilleri değerinde peşin ödemeli satın alır, tesislerinde yukarıda saydığımız işlemlerden sonra tekrar kullanıma sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir